W pierwszym roku życia dziecka następują diametralne zmiany w jego sposobie żywienia. Przez pierwsze 6 m.ż dziecka powinno dążyć się do wyłącznego karmienia piersią. W tym okresie mleko matki (ewentualnie mieszanka mleczna początkowa) jest wystarczającym pokarmem dla niemowlaka, w pełni zaspakaja jego potrzeby energetyczne i zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.
Jak małe dzieci mogą pomóc w kuchni?
Warto angażować dzieci do prac kuchennych. W zależności od wieku maluchy mogą wykonywać różne, proste czynności. Dzieci zaangażowane w prace „dorosłych”, czują się ważne i doceniane. Warto wówczas chwalić starania małych kucharzy i zachęcać ich do udziału w pracach domowych. Jest to również świetny sposób na “niejadki”. Dzieci uczestnicząc w przygotowaniu posiłków, są bardziej chętne do ich spróbowania, a nawet zjedzenia.
12 zasad karmienia dzieci
Odżywianie jest ważną sferą w życiu każdego człowieka. Właściwe żywienie dzieci wpływa na ich optymalny rozwój oraz gwarantuje im zdrowie w dorosłym życiu. Małe dzieci w strefie odżywiania są całkowicie zależne od swoich opiekunów. To opiekunowie odpowiadają za prawidłowy stan odżywienia dzieci oraz kształtowanie ich nawyków żywieniowych. Odstępstwa od właściwego wzorca odżywiania lub od wyobrażeń opiekunów na ten temat mogą prowadzić do nadmiernej koncentracji na jedzeniu. Konsekwencją tego, w okresie wczesnego dzieciństwa, może być cała gama zaburzeń odżywiania o podłożu psychologicznym.
Czytaj dalej...Badania profilaktyczne u dzieci w wieku przedszkolnym
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, hierarchia wartości i norm cenionych przez Polaków pozostaje niezmienna. Według 82% respondentów najważniejsze jest szczęście rodzinne, a także zdrowie, co potwierdza 74% ankietowanych. Są to więc zagadnienia blisko ze sobą związane, które niekiedy mogą być zachwiane przez tak niespodziewane zdarzenia, jak choroba.
Czytaj dalej...Kwas foliowy a foliany – jaka jest różnica?
Foliany i kwas foliowy są różnymi formami chemicznymi witaminy B9. Pomimo, że należą do tej samej grupy związków i ich nazwy często są stosowane wymiennie, różnią się one znacząco między sobą. W rzeczywistości, można się spotkać z wieloma nieporozumieniami związanymi z kwasem foliowym i folianami, nawet wśród specjalistów. Świadomość różnicy między tymi związkami jest bardzo ważna, ponieważ inaczej działają one na organizm człowieka. Artykuł przedstawia różnice między kwasem foliowym a folianami.
Czytaj dalej...Jak zwiększyć przyswajalność żelaza z diety?
Niedobór żelaza jest najczęściej występującym niedoborem pokarmowym. Jedną z głównych przyczyn jest nieprawidłowa dieta. Do innych przyczyn należą utrata krwi, zaburzenia wchłaniania, przewlekłe stany zapalne. Bardzo niski poziom żelaza w organizmie powoduje niedokrwistość, objawiająca się ogólnym osłabieniem organizmu, łamliwością włosów i paznokci, zapaleniem kącików ust i języka. Niedobór żelaza można zdiagnozować na podstawie wyników badań –morfologii krwi i stężenia ferrytyny. Artykuł przedstawia informacje w jaki sposób zwiększyć przyswajalność żelaza z diety i przeciwdziałać powstawaniu niedoborów.
Czytaj dalej...Dieta odchudzająca w młodym wieku
Dieta odchudzająca jest coraz częściej stosowana u bardzo młodych osób. Występowanie nadwagi i otyłości oraz zaburzeń w postrzeganiu własnego wyglądu wpływa na decyzje o podejmowaniu działań zmierzających do redukcji masy ciała. Problemy te najczęściej dotykają dziewczęta oraz młode kobiety. Co najmniej 2 razy w życiu próby odchudzania się podejmowało ok. 65% nastolatków z nadwagą lub otyłością. Wśród deklarowanych metod zmniejszenia masy ciała wymieniano m.in.: stosowanie diet niskoenergetycznych, zmniejszanie liczby posiłków, zwiększanie aktywności fizycznej oraz zmiana struktury spożycia żywności.
Czytaj dalej...Śniadanie – jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia
Jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia jest jedzenie śniadania każdego dnia. Spożywanie śniadań przyczynia się do poprawy jakości spożywanej żywności, zrównoważonego metabolizmu oraz poprawy funkcji poznawczych organizmu w ciągu dnia.
Czytaj dalej...Burgery z soczewicy z puree kalafiorowym
Soczewica należy do grupy roślin strączkowych i odznacza się dużą wartością odżywczą. Jest bogata w witaminy i sole mineralne m.in. wapń, fosfor, żelazo, karoteny oraz witamin z grupy B. W soczewicy znajdziemy również błonnik, który poprawia pracę jelit. Dzięki obecności żelaza i kwasu foliowego soczewica wzmacnia układ krwionośny poprzez sprzyjanie tworzeniu się czerwonych krwinek i podnoszeniu stężenia hemoglobiny we krwi. Potrawy z soczewicy z powodzeniem mogą zastąpić danie mięsne. Dziś proponujemy pyszne burgery z soczewicy z puree kalafiorowym, które można zaserwować na obiad lub kolację.
Czytaj dalej...Mrożone warzywa i owoce – czy są zdrowe?
