Kwas foliowy a foliany – jaka jest różnica?

2 września 2018
/ / /

kwas foliowy kreator zdrowia

Foliany i kwas foliowy są różnymi formami chemicznymi witaminy B9. Pomimo, że należą do tej samej grupy związków i ich nazwy często są stosowane wymiennie, różnią się one znacząco między sobą. W rzeczywistości, można się spotkać z wieloma nieporozumieniami związanymi z kwasem foliowym i folianami, nawet wśród specjalistów. Świadomość różnicy między tymi związkami jest bardzo ważna, ponieważ inaczej działają one na organizm człowieka. Artykuł przedstawia różnice między kwasem foliowym a folianami.

Witamina B9

Witamina B9 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który naturalnie występuje jako foliany. Foliany biorą udział w wielu ważnych funkcjach w organizmie człowieka. Przykładowo, foliany odgrywają znaczącą rolę w budowie i tworzeniu struktur DNA. Niska podaż tej witaminy z pożywieniem może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu chorób. Należą do nich m.in.:

 • podwyższony poziom homocysteiny: wysoki poziom homocysteiny wiąże się z występowaniem zwiększonego ryzyka chorób serca i udaru mózgu (1, 2);
 • wady wrodzone: niski poziom folianów w organizmie kobiety w ciąży wpływa na powstawanie zaburzeń w rozwoju płodu i może doprowadzić do powstania wady cewy nerwowej (3);
 • ryzyko zachorowania na raka: niski poziom kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów (4,5).

Z tych powodów suplementacja witaminą B9 jest powszechnie stosowana. Wzbogacanie żywności w tą witaminę jest obowiązkowe w różnych krajach świata np. w Kaandzie, USA, Chile. Przykładowo od czasu wprowadzenia obowiązku wzbogacania mąki kwasem foliowym w USA znaczenie obniżyła się liczba narodzin dzieci z wadami cewy nerwowej oraz zachorowań na niektóre nowotwory. W Polsce i krajach Unii Europejskiej suplementacja żywności nie została wprowadzona, ze względu na niepotwierdzone jeszcze skutki zdrowotne dla różnych grup ludności (np. osób starszych, niektórych chorób przewlekłych – oddziaływanie z lekami). W Polsce witaminy (w tym kwas foliowy) można dodawać do produktów, które utraciły je w czasie obórki technologicznej np. do odżywek, nektarów, soków owocowych, warzywnych, płatków śniadaniowych.

Jednak problemem jest to, że suplementy i żywność wzbogacana zazwyczaj zawierają kwas foliowy, a nie foliany.

Co to są foliany?

kwas foliowy kreator zdrowiaFoliany są naturalnie występującą formą witaminy B9. Foliany w rzeczywistości są grupą pokrewnych związków o podobnych właściwościach odżywczych. Aktywną formą witaminy B9  jest kwas lewomefoliowy lub inaczej kwas 5-metyltetrahydrofoliowego (5-MTHF).

W układzie pokarmowym, większość folianów z diety szybko przekształca się w kwas 5-MTHF, który bezpośrednio wchłaniany jest w nabłonku jelitowym i dostaje się do krwi (6)

Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy B9, zwany też jako kwas pteroilomonoglutaminowy.

Jest on stosowany w suplementach witaminowych oraz dodawany do żywności przetworzonej. Przez wiele lat kwas foliowy był uważany za dużo lepiej przyswajalny związek niż naturalnie występujące foliany. Jednak udowodniono, że urozmaicona dieta, zawierająca produkty bogate w foliany może być równie skutecznie zaspakajać potrzeby organizmu (7).

Należy podkreślić, że ani syntetyczny kwas foliowy ani naturalne foliany nie są aktywnymi formami metabolicznymi. Dopiero w organizmie człowieka związki te przekształcają się w aktywną formę kwasu 5-MTHF, która przedostaje się do krwioobiegu. Różnica polega na innej drodze metabolicznej kwasu foliowego w organizmie, która jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga obecności innych związków i enzymów. Proces ten wymaga czasu i jest często mało skuteczny. (6, 8).

kwas foliowy kreator zdrowiaNawet  małe dawki kwasu foliowego, takie jak 200-400 μg na dzień, mogą nie zostać całkowicie zmetabolizowane w organizmie do momentu przyjęcia kolejnej dawki witamin. Problem może być jeszcze większy, gdy spożywane są jednocześnie suplementy witaminowe i żywność wzbogacana kwasem foliowym (9, 10).

W rezultacie niezmetabolizowany kwas foliowy gromadzi się w krwiobiegu i może być wykryty we krwi nawet na czczo (11, 12, 13). Jest to powód do niepokoju, ponieważ nie przetworzony kwas foliowy może wiązać się z wystąpieniem różnych problemów zdrowotnych.

Czy niezmetabolizowany kwas foliowy jest szkodliwy?

Niektóre badania wskazują, ze stale podwyższony poziom niezmetabolizowanego kwasu foliowego może mieć negatywne skutki na zdrowie. Związek ten wpływa m.in. na:

 • zwiększenie ryzyka wystąpienia raka: wysoki poziom niezmetabolizowanego kwasu foliowego podnosi ryzyko chorób nowotworowych oraz przyspiesza wzrost zmian przedrakowych zachodzących w komórkach (14, 15, 16).
 • maskowanie niedoborów witaminy B12: wśród osób w podeszłym wieku, wysoki poziom kwasu foliowego we krwi może ukrywać niedobór witaminy B12. Nieleczone niedobory tej witaminy prowadzą do zwiększenia ryzyka demencji i upośledzenia funkcji nerwów (17, 18).

Mimo przeprowadzenia powyższych badań, konsekwencje zdrowotne wysokiego spożycia kwasu foliowego są w dalszym ciągu niejasne i konieczne są dalsze badania w tym kierunku.

Co jest najzdrowszym źródłem witaminy B9?

kwas foliowy kreator zdrowiaNajlepiej witaminę B9 dostarczać do organizmu z żywnością. Dobrym źródłem folianów są zielone warzywa liściaste (np. sałata, szpinak, jarmuż), brokuły, szparagi, awokado, brukselki, owoce cytrusowe, drożdze, pełne ziarna zbóż.

Należy jednak zaznaczyć, że zapotrzebowanie na witaminę B9 wzrasta w niektórych okresach życia. Dotyczy to szczególnie kobiet planujących potomstwo oraz kobiet będących w ciąży. Zaleca się stosowanie suplementów witaminą B9 co najmniej 6 tygodni przed zapłodnieniem oraz w czasie ciąży. Należy jednak dobierać uważnie suplementy, tak aby nie zawierały kwasu foliowego tylko zdrowszą alternatywę jaką jest metafolina.

Metafolina jest stabilną solą wapniową kwasu 5-MTHF, która cechuje się porównywalną lub wyższą biodostępnością oraz aktywnością fizjologiczną w porównaniu do kwasu foliowego (19, 20, 21, 22, 23). Dlatego jeśli musimy dostarczyć do organizmu większych dawek folianów w postaci suplementów lepiej wybrać preparaty zawierające metafolinę.

Testy genetyczne i dalsze postępowanie

Wykonując badania diagnostyczne warto zwrócić uwagę na poziom homocysteiny we krwi i moczu. U osób z mutacją genu MTHFR stwierdza się znacznie podwyższone poziomy homocysteiny we krwi i moczu oraz niski poziom metioniny.

Aby upewnić się, czy dana osoba cierpi na mutację genu MTHFR, najlepiej wykonać badania genetyczne. Testy te można zrobić w prawie każdym, większym laboratorium np. w sieci Diagnostyka.

W przypadku potwierdzenia mutacji genu MTHFR wg Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (24) należy wprowadzić zwiększoną suplementację kwasem foliowym. Tłumaczy się to tym, że u osób z polimorfizmem MTHFR sprawność przemiany kwasu foliowego może być obniżona o ok. 70%.

W powyższym artykule przybliżamy wnioski z przeprowadzonych badań naukowych. Nie są to jednak żadne oficjalne zalecenia lekarskie. Zatem najlepiej będzie, po zrobieniu badań i stwierdzeniu ewentualnej mutacji genu, udać się do lekarza prowadzącego, który zaleci odpowiednie dalsze postępowanie.

Artykuł pochodzi ze strony: Authority Nutrition.

edukacja żywieniowa kreator zdrowia

Staramy się w prosty i zrozumiały sposób przekazywać naszą wiedzę, ale jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj pytanie w komentarzu. Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony!
Dziękujemy 🙂

Przeczytaj również:

14 Comments

 1. Mania 7 lutego 2019 10:25

  Czytałam, że foliany lepiej się przyswajają niż kwas foliowy.
  Mój partner całą ciąże sugerował, żebym zrezygnowała z kwasów foliowych, a brała foliany.
  Zdecydowałam się w końcu na specjalną suplementację dla kobiet w ciąży, która była idealnie dopasowana do mojej diety i efekty były naprawdę super (mocniejsze włosy i paznokcie, co w ciąży słyszałam, że jest niemalże niemożliwe – zwłaszcza, gdy będzie dziewczynka 🙂 ).

  Ale… dobra dieta to podstawa!

  Odpowiedz
 2. Aleksandra 24 maja 2018 07:24

  Dzień dobry obecnie karmię piersią i zażywam Prenatal DUO który zawiera foliany ( kwas pteroilomonoglutaminowy + l-metylofolian wapnia) w ilości 800 ng. Planuję kolejną ciążę – czy powinnam dodatkowo zażywać kwas foliowy?

  Odpowiedz
 3. Ania 27 marca 2018 22:02

  Czy branie bez przerwy kwasu foliowego 0,4mg i metyfolianu wapnia w dawce 0,4mg mogłam sobie zaszkodzić. Wyczytała,że w nadmiarze powoduje raka. Jak obniżyć nadmiar kwasu foliowego we krwi.

  Odpowiedz
 4. Pingback: Jak zwiększyć przyswajalność żelaza z diety? | Kreator Zdrowia

 5. Marzena 8 czerwca 2017 13:51

  Jeśli analiza badanego materiału wykazała obecność wariantów MTHFR_677C-T oraz PAI-1 4G w układach homozygotycznych, to czy podczas ciąży wystarczy zażywać Prenatal Duo, który zawiera Foliany ( kwas pteroilomonoglutaminowy i L-metylofolian wapnia) w ilości 800 ug?

  Odpowiedz
  • Marta Wójtowicz 13 czerwca 2017 11:01

   Pani Marzeno dalsze postępowanie czyli m.in. suplementację należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

   Odpowiedz
 6. Angelika 28 lutego 2017 09:53

  Witam, jeżeli nie wiem czy mój organizm dobrze przyswaja kwas foliowy to mogę zrobić tak że np przez miesiąć będę brać zwykły kwas foliowy a po miesiącu zrobię badanie na poziom kwasu foliowego czy to badanie pokaże że np w moim organizmie jest go za dużo i go nie przyswaja ? Czy jedyne badanie to badanie genetyczne mutacji genu MTHFR które jest dość drogie ? I jeszcze jedno pytanie, jeżeli nie wiem czy zwykły kwas foliowy jest dla mnie dobry to lepiej brać metafolinę, czy ona nie zaszkodzi nawet jeżeli kwas foliowy jest dla mnie dobry ?

  Odpowiedz
  • Banach 31 marca 2017 17:07

   To nie jest optymalne postępowanie. Jeśli podejrzewa się mutację MTHFR w zależności czy wykryto ją u kogoś z rodziny to nie ma innej drogi jak badanie genetyczne. Najważniejsza jest historia przodków i rodzeństwa.

   Odpowiedz
 7. Paulina 9 lutego 2017 23:36

  Czy jeśli w skladzie tabletek dla przyszlych mam mamy foliany to jest to w rzeczywostosci kwas foliowy tylko pod mylna nazwa?

  Odpowiedz
  • Marta Wójtowicz 10 lutego 2017 15:41

   Może tak być. Jednak zazwyczaj producenci suplementów oznaczają dokładnie ile produkt zawiera kwasu foliowego a ile metafoliny (L-metylofolian wapnia).

   Odpowiedz
 8. Magda 8 lutego 2017 20:56

  Czy mogliby Państwo polecić jakiś konkretny preparat? Dziękuję 😉

  Odpowiedz
  • Marta Wójtowicz 9 lutego 2017 12:49

   Metafolinę znajdzie Pani np. w preparacie Folian firmy Solgar (http://www.solgar.pl/produkty/witaminy/folian). Niestety cena jest dość wysoka, w porównaniu z syntetycznym kwasem foliowym.

   Odpowiedz
  • Banach 31 marca 2017 17:05

   Ostatnio trudno dostępny jest Actifolin zawiera w połowie metylofoliną, a dawki ma 0,8 i 2mg w zależności od grupy wiekowej dla której jest dedykowna.

   Odpowiedz
 9. Marta 29 listopada 2016 09:06

  Zgadzam się, jako młoda mama też usłyszałam od lekarza, że potrzebować będę większej dawki folianów, ale nie wystarczy sama dieta, bo niektóre składniki z diety są słabiej przyswajane. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu, a żeby się tego ustrzec suplementowałam np pregnę plus, żeby uzupełnić poziom własnie witaminy b9. Fajnie, że zwróciliście uwagę na kwestię folianów i kwasu foliowego, bo nie wszyscy o tym wiedzą 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

 • WYŚLIJ ZAPYTANIE - TO NIC NIE KOSZTUJE 
   

  Imię i nazwisko
  Adres email
  Temat
  ile to jest 7+6=?

  Treść wiadomości