mrożone warzywa i owoceW okresie zimowym szczególnie powinniśmy zadbać o jak największą podaż dla naszych małych pociech cennych wartości odżywczych, które niosą w swoim składzie owoce. Kiedy nie możemy się cieszyć pełną gamą świeżych i naturalnych owocowych witamin, sięgajmy po mrożonki, w które mam nadzieję każdy zaopatrzył swoją zamrażarkę w okresie lata.

„Wiele dyskusji toczy się wokół mrożonek warzywnych i owocowych. Zarzuca się im, że są mniej wartościowe i mało przydatne w prawidłowym żywieniu. Oczywiście surowych owoców i warzyw nic nie jest w stanie zastąpić, to mrożonki maja istotną wartość odżywczą. Dostarczają tych samych witamin, ale w ilościach zredukowanych od 15 do 30% w stosunku do surowych, natomiast mają podobną ilość składników mineralnych, a zawartość błonnika pokarmowego jest w nich prawie taka sama jak w produktach świeżych.”

M. Kozłowska-Wojciechowska, Żyjmy w zdrowiu czyli nowa piramida zdrowia s. 31-32.

Wpływ procesu mrożenia na warzywa i owoce

Pamiętajmy, że owoce w czasie składowania ich w postaci mrożonek zmieniają głównie parametry witamin w stosunku do ich świeżych odpowiedników. Jednak przyglądając się stracie chociażby witaminie C – o której szczególnie powinniśmy teraz w okresie mrozów pamiętać, można stwierdzić, że nie dochodzi do ogromnych strat owej witaminy. Są to wielkości rzędu około 15-20%. Zatem nie mam mowy o utracie nawet w połowie tego ważnego nam składnika odżywczego, co jest dobrym argumentem przemawiającym na korzyść mrożonek. Owoce w postaci dżemów czy też soków po które równie chętnie sięgamy zimą to już straty rzędu 35 do nawet 75%!

Biorąc pod lupę kolejną witaminę, tym razem witaminę A, nie obserwuje się również szkodliwego wpływu mrożenia na jej zawartość w zamrożonych owocach. Jak pokazują wyniki badań utrata witaminy A to mniej więcej przedział 5-10%. Rozważając ten sam przypadek w stosunku do witamin z grupy B oraz witaminy PP nie ma powodów do obaw – straty są jeszcze mniejsze, niż zaobserwowano to w innych metodach przechowywania żywności np. w suszeniu czy kiszeniu. Również obserwując straty ważnych prozdrowotnych składników żywności, jakimi są cenne przeciwutleniacze, w które są bardzo zasobne owoce wybrane do przedstawionego w przepisie kisielu (jak na przykład polifenole czy antocyjany. Są to substancje wyjątkowo odporne na mrożenie, a obniżenie temperatury i zachowanie jej na stałym poziomie znacząco hamuje procesu ich rozkładu.

Zasady rozmrażania warzyw i owoców

Rozmrażając nasze owocowe skarby powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych zasad. Przede wszystkim nie rozmrażajmy warzyw i owoców godzinami, zostawiając je np. na noc na talerzu aż się rozmrożą. Rozmrażajmy je bezpośrednio przed spożyciem. Nie powinniśmy również rozmrażać warzyw i owoców całkowicie, by nie stracić cennego soku i nie doprowadzić do strat podczas nadmiernego wycieku. Mrożonki owocowe najlepiej wrzucać bezpośrednio na wrzątek, krótko gotując pod przykryciem w niewielkiej ilości wody. Idealnym sposobem rozmrażania jest gotowanie na parze, powoduje najmniejsze straty związków odżywczych. Kiedy zależy nam na spożyciu owoców mrożonych w całej postaci, a nie gotowanej, najlepiej włożyć je do lodówki na czas kilku godzin.

Mrożonki owocowe najlepiej spożyć w przeciągu 8-12 miesięcy i pod żadnym pozorem nie należy ich ponownie zamrażać.

Propozycja śniadaniowa lub obiadowa dla “niejadków”

Amerykańskie naleśniki z domowym kisielem

Składniki:
– 3 jajka
– 20g cukru waniliowego (najlepiej domowej produkcji)
– 40g roztopionego masła ekstra lub oleju kokosowego
– 200 ml mleka krowiego, koziego bądź roślinnego
– 1,5 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej bądź kokosowej lub owsianej
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– szczypta soli
– niewielka ilość masła klarowanego bądź oleju kokosowego do smażenia.

Przygotowanie:
Żółtka ucieramy z cukrem waniliowym, dodajemy roztopione masło, stopniowo wlewamy mleko, na końcu dodając przesianą mąkę z proszkiem i ubite na sztywno białka ze szczyptą soli. Całość dokładnie mieszamy najlepiej za pomocą miksera. Ciasto nakładamy po łyżce na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością tłuszczu.

mrożone warzywa i owoce

Domowy kisiel owocowy

Składniki:
– 300g mrożonych owoców (maliny, jagody, borówki amerykańskie – wszystko co skrywa nasza zamrażarka)
– 200ml wody
– 1 duża łyżka mąki ziemniaczanej
– 1 łyżka cukru brązowego, bądź ksylitolu lub stewii.

Przygotowanie:
Owoce, słodzidło i 100ml wody gotujemy około 5 minut, mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w 100ml wody i robimy zawiesinę. Ciągle mieszając wlewamy do gotujących się owoców. Jeszcze gorący kisielem podajemy w towarzystwie naleśników, dosładzając ewentualnie całość miodem naturalnym, najlepiej spadziowym. Jako ozdoba i dodatkowy zastrzyk witamin cząstki pomarańczy.

mrożone warzywa i owoce

mrożone warzywa i owoce

edukacja żywieniowa kreator zdrowia

Staramy się w prosty i zrozumiały sposób przekazywać naszą wiedzę, ale jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj pytanie w komentarzu. Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony!
Dziękujemy 🙂

Przeczytaj również: