Nowa Piramida Zdrowego Żywienia

22 stycznia 2016
/ / /

piramida zdowego żywienia

Czy wiesz jak prawidłowo odżywiać siebie i swoją rodzinę? Poznaj zasady prawidłowego odżywiania!

Co to jest Piramida Zdrowego Żywienia?

Piramida Zdrowego Żywienia to graficzne przedstawienie zasad prawidłowego odżywiania osób zdrowych. Za pomocą tego modelu w łatwy sposób można odczytać jakie produkty spożywcze, w jakich ilościach i jak często powinny znaleźć się w diecie każdego dnia. Im wyższy poziom piramidy, tym mniejsza się ilość i częstotliwość spożywania produktów z danej grupy żywności.

Piramida Zdrowego Żywienia | Kreator Zdrowia

Zmiany w Piramidzie Zdrowego Żywienia

Największą zmianą jest umieszczenie warzyw i owoców u podstawy piramidy, jako najważniejszej grupy produktów w codziennej diecie. Wcześniej to produkty zbożowe zajmowały to miejsce a teraz zostały przesunięte na wyższe piętro piramidy. Należy podkreślić, że ilość spożywanych warzyw powinna przeważać nad ilością owoców w diecie. Awans grupy warzyw i owoców jest związany z zawartością wielu w nich cennych składników odżywczych takich jak: witaminy, składniki mineralne, polifenole. Związki te korzystnie wpływają na organizm człowieka i zmniejszą ryzyko zachorowalności na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia czy nowotwory.

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia promuje spożycie mniejszej ilości cukru, soli i tłuszczu a więcej błonnika pokarmowego. Nowością jest uwzględnienie ziół, które są doskonałym zamiennikiem soli w diecie. Wprowadzono również orzechy, jako źródło zdrowych tłuszczów. Zmianie uległa również sama nazwa piramidy, do której dodano wzmiankę o aktywności fizycznej. Zaleca się co najmniej 30-45 minut dzienne aktywności ruchowej, która w połączeniu ze zdrową dietą jest receptą na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia.

10 zasad zdrowego żywienia10 zasad zdrowego żywienia wg IŻŻ

 1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
 2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej iw jak największej ilości, co najmniej połowę, tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: ¾ – warzywa i ¼ – owoce.
 3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
 4. Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i- częściowo – serem.
 5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
 6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
 7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
 8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
 9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
 10. Nie spożywaj alkoholu.

Modelowy talerz żywieniowy malucha

Dieta dzieci w wieku przedszkolnym powinna być dobrze zbilansowana pod względem energii i składników odżywczych. Ważne jest również urozmaicenie, co oznacza obecność różnych produktów z różnych grup żywności.

modelowy-talerz-żywieniowy-dziecka | | Kreator Zdrowia

Źródło: O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci prosto, nowocześnie, praktycznie; IMiD; 2015

edukacja żywieniowa kreator zdrowia

Staramy się w prosty i zrozumiały sposób przekazywać naszą wiedzę, ale jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj pytanie w komentarzu. Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony!
Dziękujemy 🙂

One Comment

 1. Pingback: Zasady prawidłowego żywienia | Kreator Zdrowia

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

 • WYŚLIJ ZAPYTANIE - TO NIC NIE KOSZTUJE 
   

  Imię i nazwisko
  Adres email
  Temat
  ile to jest 7+6=?

  Treść wiadomości