Nowa Piramida Zdrowego Żywienia

22 stycznia 2016
/ / /

piramida-zdrowego-żywienia | kreator zdrowiaW ostatnich dniach została ogłoszona przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej oraz 10 zasad prawidłowego odżywiania. Zasady żywienia przedstawione za pomocą piramidy kierowane są do osób zdrowych, które chcą zachować dobry stan zdrowia. Dla porównania w artykule zawarto też informacje jak powinien wyglądać modelowy talerzyk malucha.

Co to jest Piramida Zdrowego Żywienia?

Piramida Zdrowego Żywienia to graficzne przedstawienie zasad prawidłowego odżywiania osób zdrowych. Za pomocą tego modelu w łatwy sposób można odczytać jakie produkty spożywcze, w jakich ilościach i jak często powinny znaleźć się w diecie każdego dnia. Im wyższy poziom piramidy, tym mniejsza się ilość i częstotliwość spożywania produktów z danej grupy żywności.

Piramida Zdrowego Żywienia | Kreator Zdrowia

Zmiany w Piramidzie Zdrowego Żywienia

Największą zmianą jest umieszczenie warzyw i owoców u podstawy piramidy, jako najważniejszej grupy produktów w codziennej diecie. Wcześniej to produkty zbożowe zajmowały to miejsce a teraz zostały przesunięte na wyższe piętro piramidy. Należy podkreślić, że ilość spożywanych warzyw powinna przeważać nad ilością owoców w diecie. Awans grupy warzyw i owoców jest związany z zawartością wielu w nich cennych składników odżywczych takich jak: witaminy, składniki mineralne, polifenole. Związki te korzystnie wpływają na organizm człowieka i zmniejszą ryzyko zachorowalności na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia czy nowotwory.

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia promuje spożycie mniejszej ilości cukru, soli i tłuszczu a więcej błonnika pokarmowego. Nowością jest uwzględnienie ziół, które są doskonałym zamiennikiem soli w diecie. Wprowadzono również orzechy, jako źródło zdrowych tłuszczów. Zmianie uległa również sama nazwa piramidy, do której dodano wzmiankę o aktywności fizycznej. Zaleca się co najmniej 30-45 minut dzienne aktywności ruchowej, która w połączeniu ze zdrową dietą jest receptą na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia.

10 zasad zdrowego żywienia10 zasad zdrowego żywienia wg IŻŻ

 1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
 2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej iw jak największej ilości, co najmniej połowę, tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: ¾ – warzywa i ¼ – owoce.
 3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
 4. Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i- częściowo – serem.
 5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
 6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
 7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
 8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
 9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
 10. Nie spożywaj alkoholu.

Modelowy talerz żywieniowy malucha

Dieta dzieci w wieku przedszkolnym powinna być dobrze zbilansowana pod względem energii i składników odżywczych. Ważne jest również urozmaicenie, co oznacza obecność różnych produktów z różnych grup żywności.

modelowy-talerz-żywieniowy-dziecka | | Kreator Zdrowia

Źródło: O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci prosto, nowocześnie, praktycznie; IMiD; 2015

edukacja żywieniowa kreator zdrowia

Staramy się w prosty i zrozumiały sposób przekazywać naszą wiedzę, ale jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj pytanie w komentarzu. Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony!
Dziękujemy 🙂

One Comment

 1. Pingback: Zasady prawidłowego żywienia | Kreator Zdrowia

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

 • WYŚLIJ ZAPYTANIE - TO NIC NIE KOSZTUJE 
   

  Imię i nazwisko
  Adres email
  Temat
  ile to jest 7+6=?

  Treść wiadomości