Cykl warsztatów: Kulinarne Przygody Dzieci

Zajęcia dla szkół podstawowych

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

Fascynująca podróż żywieniowa dla dzieci!

Czy Twoje dziecko z zainteresowaniem ogląda programy kulinarne w telewizji? Albo lubi pomagać Ci w przygotowywaniu posiłków? A może zastanawiasz się czasem czy Twoje dziecko będzie dobrze się odżywiało kiedy dorośnie? Czy będzie wybierać w przyszłości produkty naturalne, niskoprzetworzone czy raczej ulegnie pokusie szybkich przekąsek pełnych tłuszczu, cukru i soli? Może właśnie nadszedł czas, aby przemienić Twoje dziecko w prawdziwego znawcę zdrowego jedzenia?

Jak pokazują statystyki, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Obecnie nadwaga i otyłość stały się realnym zagrożeniem dla zdrowia najmłodszych. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz barak odpowiedniej aktywności fizycznej to główni winowajcy problemu.

Dlatego warto rozwijać świadomość żywieniową u dzieci i zarażać pasją do gotowania. Zdrowe zachowania i nawyki żywieniowe najłatwiej kształtują się w dzieciństwie. Pierwszym wzorcem do naśladowania są oczywiście rodzice. Ale szkoła również jest  idealnym miejscem do kształtowania prawidłowych postaw żywieniowych. Wszyscy codziennie podejmujemy decyzje co zjeść i czego się napić. Jesteśmy tym co jemy. Dlatego kształtowanie umiejętności żywieniowych powinno być dla rodziców i opiekunów priorytetem!

Cykl warsztatów o zdrowym żywieniu w szkole

Aby rozwijać świadomość żywieniową dzieci już na początku ich konsumenckich doświadczeń, przygotowaliśmy cykl 8 warsztatów zdrowego żywienia, dostosowanych do wieku oraz umiejętności dzieci szkolnych. Jest to cykl, ponieważ najwięcej korzyści przynoszą dzieciom regularne działania. Spotykamy się raz lub dwa w miesiącu z innym tematem warsztatów.

W ramach warsztatów dzieci:

- poznają zasady prawidłowego odżywiania,
- uczą się czego należy jeść najwięcej, czego mniej, a jakich produktów unikać,
- ćwiczą umiejętności przygotowywania potraw,
- odkrywają naturalne, ekologiczne produkty, ich pochodzenie i właściwości prozdrowotne.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

Szczegóły realizacji warsztatów dla dzieci

Podczas warsztatów próbujemy zarażać dzieci entuzjazmem i miłością do odkrywania jedzenia. Rozmowy o odżywianiu, wspólne gotowanie i jedzenie ma uświadomić dzieciom, że mają wpływ na to, co jedzą i zachęcić je do poznawania nowych produktów i smaków. Dzieci podejmując samodzielne kroki w kuchni dzielą się wiedzą z najbliższymi i chętniej uczestniczą w kolejnych jedzeniowych wyzwaniach. Warsztaty mają na celu ukierunkować dzieci na samodzielne gotowanie oraz podejmowanie świadomych decyzji żywieniowych.

Przywiązujemy ogromną wagę do jakości produktów. Potrawy przygotowujemy w większości z produktów ekologicznych, ze szczególnym naciskiem na produkty naturalne, sezonowe i lokalne.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

Zapewniamy pełne wyposażenie niezbędne do przeprowadzenia warsztatów (pomoce dydaktyczne, produkty spożywcze, przybory kuchenne, fartuszki dla dzieci na czas zajęć).

Każde zajęcia trwają 120 minut. Cykl spotkań to łącznie 16 godzin warsztatów zdrowego żywienia dla dzieci.

Zajęcia odbywają się w grupach maksymalnie 20 osobowych. Optymalna liczebność grupy to 12 osób. 

Warsztaty przeprowadzamy w salach szkolnych z dostępem do mediów.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

Warsztaty dietetyczne dla dzieci | Dzień Rodzinny w firmie FCA w Tychach.

Program warsztatów dla dzieci

Warsztaty składają się z dwóch części: edukacyjnej i kulinarnej. Każda część trwa ok. 60 minut.

W części edukacyjnej dzieci poznają poszczególne zagadnienia żywieniowe. Aby zajęcia były ciekawe, przeplatamy różne rodzaje aktywności, by utrzymać zaangażowanie dzieci i dać im możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach.

W części kulinarnej dzieci przygotowują jedno danie oraz deser. Zadaniem uczestników warsztatów jest przygotowanie potraw zgodnie z instrukcją, z wykorzystaniem swojej kreatywności i pomysłów. Prowadzący pomaga w gotowaniu, podpowiada jak łączyć składniki i opowiada o produktach stosowanych w czasie warsztatów.

Tematy realizowane w trakcie cyklu to:

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

1. Po co potrzebne nam jedzenie?

Dzieci uświadamiają sobie bezpośredni związek pomiędzy żywieniem a zdrowiem. Poznają  zasady komponowania posiłków. Będzie mowa o piramidzie żywienia, porcjach i proporcji oraz o dobrych nawykach żywieniowych.

Dzieci gotują: kaszotto z warzywami, owoce pod kruszonką.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

2. Jak wybierać mądrze?

Dzieci ćwiczą jak w praktyce wykorzystać wiedzę żywieniową w podejmowaniu dobrych decyzji żywieniowych na co dzień. Uczą się jak rozpoznać zdrowy posiłek lub przekąskę. Będziemy uczyć się czytać etykiety produktów.

Dzieci gotują: rożki ze szpinakiem i fetą, trufle z kaszy jaglanej.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

3. Gasimy pragnienie! Woda i inne napoje.

Rozmawiamy z dziećmi o znaczeniu wody dla organizmu. Zastanawiamy się dlaczego woda jest lepsza do gaszenia pragnienia niż inne napoje.

Dzieci gotują: spring rolls, muffinki czekoladowe z fasoli.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

4. Skąd się bierze jedzenie?

Dzieci utrwalają wiadomości na temat pochodzenia różnych produktów spożywczych. Dowiedzą się jak produkuje się mleko i jego przetwory, mięso, jaja, tłuszcze.

Dzieci gotują: makaron z pesto, jabłko pieczone.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

5. Mój kolorowy talerz!

Dzieci odkrywają odżywcze i pyszne warzywa i owoce. Zastanawiamy się skąd pochodzą i jak rosną. Wyjaśnimy także co to znaczy jeść sezonowo, lokalnie i naturalnie.

Dzieci gotują: zupę meksykańską z batatami, chlebek bananowy.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

6. Czy cukru i soli do woli?

Rozmawiamy o najpopularniejszych przyprawach naszych czasów. Powiemy, co powoduje ich nadmiar i jak możemy je zastąpić. Sprawdzimy ile cukru i soli znajduje się w produktach, które często kupujemy w sklepie.

Dzieci gotują: makaron z sosem pomidorowym, pierniczki.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

7. Co jedli nasi przodkowie?

Dzieci poznają dawną kuchnię staropolską. Sięgamy do tradycji i produktów sprzed wieków. Zastanawiamy się jak nasza kuchnia zmieniła się na przestrzeni czasu i co miało na to wpływ.

Dzieci gotują: pierogi ruskie, pralinki orzechowe.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

8. Co jedzą dzieci na świecie?

Prezentujemy kuchnie z odległych zakątków globu. Dzieci poznają różne przybory kuchenne, opakowania i żywność z innych krajów na całym świecie. Omawiamy podobieństwa i różnice miedzy naszą kulturą a innymi. 

Dzieci gotują: hiszpańską tortille, ciasteczka owsiane.

Warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

Warsztaty dietetyczne dla dzieci | "Lekcja zdrowia" w Zespole Szkół Oświatowych w Kasinie Wielkiej.

Koszt warsztatów dla dzieci

Cena za udział 1 dziecka w cyklu 8 warsztatów wynosi 480 zł.

Warsztaty realizujemy w grupach minimum 10-osobowych.

warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci

Comments are closed.

 • WYŚLIJ ZAPYTANIE - TO NIC NIE KOSZTUJE 
   

  Imię i nazwisko
  Adres email
  Temat
  ile to jest 7+6=?

  Treść wiadomości